KOSOVA’DA MÜKEMMEL SIGMA PERFORMANSI

Ocak 2021

Saatte 160 ton sıcak asfalt üretim kapasiteli COMPACT 2000 modeli SIGMA asfalt plenti Kosova’da başarıyla devreye alındı.

Uzun araştırma ve değerlendirme süreçlerinden sonra, Kosovalı firma tercihini SIGMA asfalt plentinden yana kullandı. 2020 yılı Mart ayında, SIGMA’ya sipariş edilen asfalt plentinin üretimi, pandemi kısıtlamalarına rağmen yoğun bir çalışmayla tamamlandı. Ancak, müşterinin temel betonlarını geç tamamlaması nedeniyle, sevkiyat Ağustos ayı sonlarında yapıldı. Toplam 16 adet araçla sevk edilen plentin montajı SIGMA teknisyenleri tarafından tamamlanarak, tesis Ekim 2020 sonunda başarıyla devreye alındı. Test çalışmalarında gerek performans gerekse asfalt kalitesi olarak mükemmel sonuçlara ulaşıldı.

Kosova’da kırma eleme tesisi de bulunan firma tarafından satın alınan asfalt plenti, Mitroviçe şehrine kuruldu. Sipariş öncesi firma yetkilileri, Türkiye’de çalışmakta olan SIGMA plentlerini ziyaret ettiler ve sahadaki plent sorumluları ile görüşerek, plentin performansı ve memnuniyetlerini araştırdıktan sonra asfalt plentlerini SIGMA’dan temin etmeye karar verdiler.

SIGMA’nın Kosova’daki ilk referansı olan plent, tamamen otomatik ve bilgisayar kontrollü olarak çalışıyor. Yakıt olarak LPG gazı kullanılıyor. Tesiste elektrikli ısıtıcılarla ısıtılan iki adet 70m3 kapasiteli dikey bitüm tankı ve tank dolum istasyonu da yer alıyor.

Plentin diğer bir özelliği de standart 35 ton kapasiteli sıcak mamul silosu yerine ilave katıyla birlikte 72 ton kapasiteli mamul silosu ile donatılmış olması. İki gözlü olarak imal edilen siloda istendiği takdirde iki farklı asfalt tipi de stoklanabiliyor.